Main Concerts
30 March (Thursday)
6.30 PM : Vignesh Ishwar – HM Smitha – Delhi Sairam – Sunaad Anoor @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Chinnamanur Brothers & Party @ Seshadripuram College
6.45 PM : Bombay Jayshree – HN Bhaskar – Sumesh Narayan – Giridhar Udupa @ Fort High School Grounds (This will obviously be changed)
31 March (Friday)
6.30 PM : Chandan Kumar (Flute) – Vittal Rangan – Nanjil Arul – B Rajasekhar @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Dr Sowmya & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Pravin Godkhindi (Flute) & Ambi Subramaniam (Violin) – Bangalore Praveen – Ojas Adhiya @ Fort High School Grounds
01 Apr (Saturday)
4.30 PM : Spoorthy Rao – Vaibhav Ramani – Anirudh Bhat @ Fort High School Grounds
6.30 PM : Sikkil Gurucharan – V Sanjeev – Ranjani Venkatesh – Omkar Rao @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Sriranjini Santhanagopalan & Party @ Seshadripuram College
6.45 PM : Harish Sivaramakrishnan (Agam Band) – Ambika Prasad – Rajesh Nath – B R Ravikumar @ Fort High School Grounds
02 Apr (Sunday)
6.30 PM : Mysore Nagaraj & Manjunath (Violin) – Neyveli Venkatesh – Guruprasanna @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Sandeep Narayanan & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Ranjani & Gayathri – HM Smitha – Delhi Sairam – Sukanya Ramgopal @ Fort High School Grounds
03 Apr (Monday)
6.30 PM : Jayateerth Mevundi (Hindustani) – Satish Kolli – Rajendra Nakod @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Bharat Sundar & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Harikatha by Dushyanth Sridhar & Party @ Fort High School Grounds
04 Apr (Tuesday)
6.30 PM : Pattabhiram Pandit – Ramanujacharlu- HS Sudhindra – Ranganath Chakravarthy @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Gayathri Venkatraghavan & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Malladi Brothers – Embar Kannan – Tumkur Ravishankar- Sashi Shankar @ Fort High School Grounds
05 Apr (Wednesday)
6.30 PM : D Balakrishna (Veena) & Vamshidhar (Flute) – Ravishankar Sharma – Raghavendra Prakash @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Malladi Brothers & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Palakkad Ramprasad – Sai Rakshith – J Vaidyanathan – Sukanya Ramgopal @ Fort High School Grounds
06 Apr (Thursday)
6.30 PM : Thematic presentation – Haridasara Rama Bhakthi Samrajya Vrinda Acharya & Party @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : D Balakrishna (Veena) & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Sikkil Gurucharan – HM Smitha – Bangalore Praveen- Sukanya Ramgopal @ Fort High School Grounds
07 Apr (Friday)
6.30 PM : Amritha Murali – RK Shriram Kumar – Arun Prakash – Narayana Murthy @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Trichur Brothers & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Ramakrishnan Murthy – Charumathy Raghuraman – Vijay Natesan – Guruprasanna @ Fort High School Grounds
08 Apr (Saturday)
6.30 PM Sumanth Manjunath (Violin) – Sarfaraz Khan (Sarangi) – Anirudha Bhat Rajendra Nakod @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Mysore Nagaraj /Manjunath & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Trichur Brothers – Visvesh Chandrasekhar – Trichur Mohan – Kovai Suresh @ Fort High School Grounds
09 Apr (Sunday)
6.30 PM : Prince Rama Verma – Avaneeswaram Vinu – Trichy Harikumar – Bharadwaj Sathavalli @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Amrit Narayan & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Priya Sisters – HN Bhaskar – Delhi Sairam – BS Purushotham @ Fort High School Grounds
10 Apr (Monday)
6.30 PM : Hamsini Nagendra – Aditi Krishnaprakash – Sunil Subramanya – Bhargava Halambi @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Vidyabhushana & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Bangalore Shankar – Achutha Rao – BC Manjunath -Bharadwaj Sathavalli @ Fort High School Grounds
11 Apr (Tuesday)
6.30 PM : Yakshagana Talamaddale “Krishna Sadhana” @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Sikkil Gurucharan & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Balu Masti (Veena) – Aditi Krishnaprakash – Anirudh Bhat – Sukanya Ramgopal @ Fort High School Grounds
12 Apr (Wednesday)
6.30 PM : Nagavalli Nagaraj & Ranjani Vasuki – Venkatesha Josyer – Renuka Prasad – ASN Swamy @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : S Shankar & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Varijasri – Mathur Srinidhi – BC Manjunath – Guruprasanna @ Fort High School Grounds
13 Apr (Thursday)
6.30 PM : Thematic Presentation “Ramayana in the eyes of Sri Tyagaraja” by Srikantham Nagendra Shastry & Party @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Aswath Narayanan & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Jayateerth Mevundi (Hindustani Vocal) – Vyasmurthi Katti – Pandurang Pawar @ Fort High School Grounds
14 Apr (Friday)
6.30 PM : Asihwarya & Saundarya – Vishwajith Mathur – Phanindra Bhaskar – Sumana Chandrasekhar @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Dr SC Sharma & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Sowmya – Charulatha Ramanujam – HS Sudhindra – Sukanya Ramgopal @ Fort High School Grounds
15 Apr (Saturday)
6.30 PM : Heramba & Hemantha (Flute) – Charulatha Ramanujam – Akshay Anand – Narayana Murthy @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Palghat Ramprasad & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Mysore Nagaraj & Manjunath (Violin) – Ananthakrishna – BC Manjunath @ Fort High School Grounds
16 Apr (Sunday)
5.15 PM ?? : Rahul Vellal – Vaibhav Ramani – Vinod Shyam - PM Sharath Koushik @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM ?? – Kannada Drama by Kalagangotri @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Vivek Sadasivam / Vinay Varanasi & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Akkarai Sisters (Violin) – Vijay Natesan – Giridhar Udupa @ Fort High School Grounds
17 Apr (Monday)
6.30 PM : Pavan Rangachar – Achyuta Rao - Puttur Nikshith – Bhagyalakshmi Krishna @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Akkarai Sisters (Vocal) & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Vinay Sharva – Pradesh Achar – BC Manjunath – Bharadwaj Sathavalli @ Fort High School Grounds
18 Apr (Tuesday)
6.30 PM : Yoga Vandana (Veena) – Rakshitha Ramesh – GS Nagaraj – Sukanya Ramgopal @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Nisha Rajagopal & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Vidyabhushana – Pradesh Achar – BC Manjunath - Ravikumar @ Fort High School Grounds
19 Apr (Wednesday)
6.30 PM : A. Kanyakumari & Nishanth Chandran (Violin) - Anoor Ananthakrishna Sharma – Amrit @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Aishwarya Vidya Raghunath & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Rais Bale Khan & Hafiz Bale Khan (Hindustani) – Satish Kolli – Rajendra Nakod @ Fort High School Grounds
20 Apr (Thursday)
6.30 PM : Krishnaveni & Saraswathi – Aditi Krishnaprakash – BVS Prasad – Ravikumar @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Vignesh Ishwar & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Namasankeethana by Sivasri Skandaprasad & Party @ Fort High School Grounds
21 Apr (Friday)
6.30 PM : Bhargavi Venkatram (Carnatic) & Ankita Joshi (Hindustani) – Sindhu Suchetan – BC Manjunath – Abhinay Ravande – Ramakrishna Karambelkar @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Sunil Gargyan & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Venkatesh Kumar (Hindustani) – Satish Kolli – Keshava Joshi @ Fort High School Grounds
22 Apr (Saturday)
6.30 PM : Vishaka Hari – Anantha Krishnan – Vijay Natesan – Sukanya Ramgopal @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Anahita / Apoorva & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Sivamani (Drums), U Rajesh (Mandolin), Harmeet (Keyboard) @ Fort High School Grounds
23 Apr (Sunday)
6.30 PM : Sriranjini Santhanagopaln – HM Smitha - Sumesh Narayanan – Guruprasanna @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Dr Vaishali & Party (Devotional Songs) @ Seshadripuram College
6.30 PM : Harikatha by Vishaka Hari – B Ananthakrishnan – Vijay Natesan – Sukanya Ramgopal @ Fort High School Grounds
24 Apr (Monday)
6.30 PM – Sindhu Suchetan & HM Smitha (Violin) – BS Prashanth – Raghunandan – SV Balakrishna @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Dhananjaya Hegde & Party (Hindustani Vocal) @ Seshadripuram College
6.30 PM : Kalavathy Avadhoot – Mathur Srinidhi – Cheluvaraj - Bhagyalakshmi @ Fort High School Grounds
25 Apr (Tuesday)
6.30 PM : Aishwarya Shankar – Sandeep Ramachandran – BS Prashanth - Sunaad Anoor @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Ashwin Bhogendra & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : Ramana Balachandran (Veena) – Aravind Ranganthan – Sunad Anoor @ Fort High School Grounds
26 Apr (Wednesday)
6.30 PM : Manasi Prasad – Mathur Srinidhi – Cheluvaraj – Shrishylan @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Dr Vijayagopal & Party (Flute) @ Seshadripuram College
6.30 PM : Bhargavi Venkatram – HK Venkatram – Anoor Ananthakrishna Sharma – Giridhar Udupa @ Fort High School Grounds
27 Apr (Thursday)
6.30 PM : Bharat Sundar – HK Venkatram – Sumesh Narayanan – Giridhar Udupa @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Sudha Ragunathan & Party @ Seshadripuram College
6.30 PM : MS Sheela – HM Smitha – Anoor Ananthakrishna Sharma – Sukanya Ramgopal @ Fort High School Grounds
28 Apr (Friday)
6.30 PM : Dance Ensemble “ Rama Katha Susha” by Mudrika Foundation @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Saketaraman – Mysore Karthik – Vijay Natesan – Giridhar Udupa @ Fort High School Grounds
29 Apr (Saturday)
6.30 PM : HK Venkatram (Violin) – Ravi Chari (Sitar) – Sathyanarayanan (Keyboard) – HS Sudhindra – Rajendra Nakod @ Vani Kala Kendra Basaveswaranagar
6.30 PM : Sudha Raghunathan – Embar Kannan – Neyveli Skandasubramaniam - Guruprasanna @ Fort High School Grounds
30 Apr (Sunday)
6.30 PM : Abhishek Raghuram – HN Bhaskar – Anantha R Krishnan – Ojas Adhiya @ Fort High School Grounds
Bangalore 2023 Ramanavami Sesaon Schedule
-
- Posts: 2994
- Joined: 03 Feb 2010, 04:44
Re: Bangalore 2023 Ramanavami Sesaon Schedule
Excellent line of concerts. Thanks for sharing
-
- Posts: 9941
- Joined: 03 Feb 2010, 08:04
Re: Bangalore 2023 Ramanavami Sesaon Schedule
3 sides of bangalore having concerts covering each day.rasikas can choose to their conveniance.let more rasikas stationed in bangalore attend and report.thanks for sharing seceratriat
-
- Posts: 10
- Joined: 12 Apr 2019, 16:59
Re: Bangalore 2023 Ramanavami Season Schedule
One change in the Ramaseva Mandali schedule at Fort High School
30 March (Thursday) 6.30 PM is changed to : Ranjani & Gayathri – HM Smitha – Delhi Sairam – Sukanya Ramgopal consequent to the non availability of Bombay Jayshree
Ranjani & Gayathri's original slot on 2nd April is taken up by Kumaresh & Jayanthi Kumaresh - KU Jayachandra Rao- Giridhar Udupa - Pramath Kiran
30 March (Thursday) 6.30 PM is changed to : Ranjani & Gayathri – HM Smitha – Delhi Sairam – Sukanya Ramgopal consequent to the non availability of Bombay Jayshree
Ranjani & Gayathri's original slot on 2nd April is taken up by Kumaresh & Jayanthi Kumaresh - KU Jayachandra Rao- Giridhar Udupa - Pramath Kiran